Як перестати «мугикати» під час виступів і переговорів

Е-е-е… М-м… Ну… Загалом… Коротше… Ось… Якби…

27 Вересня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Коли ми хвилюємося, відволікаємося або не знаємо, про що говорити далі, то наша мова наповнюється словами-паразитами. Вони дають час, щоб зібратися з думками, і в деяких випадках повідомляють аудиторії, що на таку думку потрібно звернути особливу увагу. Але якщо таких слів надто багато, то вони лише заважають. Говорячи по-науковому, відбувається втрата швидкості мови. Слова-паразити роблять її менш переконливою і відволікають від головної думки.

На підставі досліджень у галузі поведінкових наук, штучного інтелекту і даних фахівці компанії Quantified Communications, якою я керую, з’ясували, що прийнятно використовувати одне слово-паразит на хвилину. В середньому ж люди вимовляють по п’ять таких слів, тобто раз в дванадцять секунд.

Подивімося, що говорять дані про слова-паразитів, і обговоримо, чим вони загрожують спікеру та як вилучити їх з лексикону.

Проблема слів-паразитів

Всі ми знаємо, як складно уважно слухати людини, якщо кожне її третє слово — паразит. Складніше зрозуміти, як саме ці словесні перешкоди впливають на її сприйняття. Ми проаналізували 4000 прикладів усного мовлення з нашої бази даних, щоби визначити, наскільки часто слова-паразити заповнюють паузи і як вони впливають на засвоєння теми слухачами. Ми виявили, що зловживання словами-паразитами з багатьох причин погано позначається на сприйнятті. Серед них можна виділити три фактори:

1. Щоб донести до слухачів суть вашої промови, потрібно, щоб вони були постійно залучені. Аудиторія перестане стежити за вашими словами, якщо поміж них буде занадто багато паразитів. Вони завадять розповісти емоційну історію або поділитися цікавими висновками дослідження.

2. Слухачі хочуть повірити, що ви говорите спонтанно, як під час особистої зустрічі. Звичайно, в повсякденній мові ми часто чуємо слова-паразити. Але якщо вони лунають з мікрофона, то не дають оратору розкрити свою особистість. Людина здається нервовою і не сконцентрованою, а її мова — неприродною.

3. Якщо ви хочете, щоб аудиторія вам повірила, то потрібно говорити зрозуміло, логічно і просто. На жаль, щоб виокремити суть з великої кількості слів-паразитів, потрібно більше когнітивних зусиль, ніж готові докласти слухачі. Швидше за все, вони перестануть вас слухати і відволічуться на простіші когнітивні завдання (наприклад, складання списку своїх справ).

Чому ж ми втрачаємо швидкість мовлення? Згідно з дослідженнями, ми вербалізуємо заминки, тому що звикли заповнювати прогалини, навіть коли в них нічого і не повинно бути. Наприклад, ми говоримо «е-е-е» і «м-м», щоб не втратити нитки розмови, поки формулюємо наступні фрази («м-м» заповнює коротку паузу, а «е-е-е» — довшу).

Паузи замість слів-паразитів

Є і хороші новини: недолік перетвориться на перевагу, якщо ви будете замінювати слова-паразити паузами.

Дослідники з’ясували, що в розмовній мові присутні короткі (0,2 секунди), середні (0,6 секунди) і довгі (більше однієї секунди) паузи. Видатні оратори роблять паузи в дві-три секунди або навіть більше. За нашими даними, в середньому людина робить всього 3,5 паузи на хвилину.

І це зрозуміло. Паузи не так просто використовувати. Навіть найкоротша пауза в своїй промові може здаватися нескінченною. Все тому, що ми думаємо швидше, ніж говоримо. Згідно з нашим дослідженням, середньостатистичний оратор говорить зі швидкістю 150 слів на хвилину. При цьому вчені з Міссурійського університету підрахували, що думаємо ми зі швидкістю 400 слів на хвилину (а деякі люди можуть навіть 1500 слів на хвилину).

Через таку різницю сприйняття часу під час промови спотворюється, і те, що вам здається нескінченністю, для слухачів — лише декілька секунд.

Проте завдяки правильно розставленим паузам мова зазвучить спокійно і зібрано. Вони допомагають вирішити три завдання:

Зібратися з думками: пауза дає час, щоб повернутися до втраченої думки. Аудиторія нормально сприйме не надто довгу паузу (не більше п’яти секунд).

Перестати нервувати: перед початком мовлення теж варто витримати паузу, особливо тим, хто боїться виступати на публіці. Це допомагає заспокоїтися. Цей спосіб можна застосовувати в будь-який момент під час виступу. Якщо ви розхвилювалися, ненадовго перервіться, зробіть глибокий вдих (тільки не дуже помітно) і продовжуйте.

Привернути увагу: паузи потрібні не тільки, щоб «тримати оборону». З розумом розставлені паузи можуть створити інтригу, підкреслити думку або дати аудиторії час сприйняти ключову ідею.

Як і слова-паразити, паузи дають можливість перерватися і збагнути, про що говорити далі. Тільки з паузами мова звучить переконливо і впевнено, а велика кількість слів-паразитів створює враження, що ви не можете зосередитися і не знаєте, про що говорити.

Три кроки, які позбавлять вас від слів-паразитів

Перший крок до зміни будь-якої звички — це усвідомленість. Щоб дізнатися, які слова-паразити є у вашій мові, запишіть свій виступ або перегляньте його. Коли ви будете знати свої проблемні слова, то почнете звертати на них увагу в повсякденній мові. Підберіть до кожного слова якусь дію. Наприклад, тупати ногою кожного разу, вимовляючи слово «коротше». Ще можна попросити кого-небудь з рідних або друзів відстежувати ваші слова-паразити і плескати в долоні або клацати пальцями.

Навчившись усвідомлено ловити момент, коли слово-паразит ось-ось зірветься з язика, намагайтеся не вимовляти його. Для тренування можна записувати на відео розповідь про свій день. Використовуйте паузи замість слів-паразитів, коли згадуєте події дня.

Нарешті, не можна недооцінювати важливість підготовки. Хвилювання — одна з головних причин появи в мові слів-паразитів. Що гірше ви підготуєтеся, то більше будете нервувати. Це змусить вас говорити занадто швидко, запинатися, забувати виступ. Репетируйте. Оптимальне співвідношення — година підготовки дорівнює хвилині виступу. Наш фахівець з комунікацій Трей Гуінн рекомендує хоча б тричі повністю повторити промову перед виступом.

Помірне і доречне використання слів-паразитів робить мову зрозумілішою для слухачів, дає час перевести дух і допомагає виділити ключові ідеї. З цієї причини такі слова є в останній версії асистента зі штучним інтелектом Google Duplex. Але якщо вони видають ваше хвилювання або погану підготовку, мова втрачає переконливість. Коли ви будете готуватися до наступного виступу, визначте свої проблемні слова і навчіться уникати їх. Опинившись перед публікою, використовуйте паузи, щоб зібратися з думками, і не порушуйте цією тиші зайвими словами.

Оригінал — Ноа Зандан
Адаптований переклад — Ліля Гук

Зображення — unplash.com

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки