Дім тягучої карамелі

Як маленька справа з виготовлення льодяників допомагає підприємиці долати виклики війни і власної хвороби

Вʼячеслав Ратинський, Дар'я Безрученко
25 Листопада

[Цей матеріал створений редакцією у співпраці з проєктом Крила, який впроваджує міжнародна організація Пакт за підтримки Уряду Канади]

Напівпрозорі хрусткі льодяники з вареного цукру навіяли Анастасії смак дитинства, коли життя здавалось легким і безтурботним, навіть якщо насправді таким не було. Чаклування з пропорціями інгредієнтів над каструлькою нагадувало їй, що кулінарія завжди була її сильною стороною, роботою, за яку вона трималась в усі непрості моменти уже дорослого життя. Коли її синьо-жовті цукерки потрапляли до волонтерів чи їхали за кордон до українців, які тужили за домом, — відчувала свою причетність до загальної боротьби.

Був березень 2022-го. Анастасія почала робити льодяники на домашній кухні, аби дати собі раду з усім болем і хвилюваннями, невизначеністю і шоком, аби відчути контроль над своїм життям. Це її врятувало. Густа карамель третій рік тече на її кухні, аби стати десятками кілограмів стягів, тризубів, вишиваних орнаментів і карт України.

Символи

Одного дня у перший місяць великої війни Анастасія Гейло бездумно гортала соцмережі і наштовхнулась на оголошення: молода сімʼя перевозила свій бізнес із Луганської області в Ужгород і просила підтримати їх купівлею їхньої продукції. Вони друкували на 3D принтері приладдя для кондитерів — форми для льодяників і печива, насадки для приготування зефіру. На сторінці їхнього бізнесу Анастасія побачила формочки у вигляді герба, прапора і мапи України. Майже миттєво вирішила: буде робити цукерки, що підійматимуть людям настрій і патріотичний дух.

Анастасії щастило: коли в багатьох населених пунктах важко було знайти базові продукти, вона купувала у своєму місті барвники і декор. У Білій Церкві багато кондитерів, які печуть торти і тістечка, відповідно — і спеціалізованих магазинів для них теж доволі.

На початку жінка не мала спеціального термометра, а також грілки, що робить льодяник прозорим. Тож обпалювала перші солодощі над газовою плитою, а вони гнулись від перегрівання. Через зависоку температуру блакитний колір ставав бірюзовим. Довго експериментувала, аби вирахувати наосліп правильну температуру, щоб льодяник не покришився і не втратив своїх барв. 

«Моїм дітям пощастило, бо увесь брак діставався їм», — усміхається вона зараз.

Коли зрештою льодяники почали вдаватись, Анастасія розповіла про нове захоплення у фейсбуці. Першими замовниками стали її підписники, які купляли цукерки для волонтерів, аби розрадити одне одного. А тоді льодяники почали замовляти за кордон — як частинку дому. 

«У Європі багато хто не знав, що герб — наш символ, який має сакральне значення, а карта України — це наша територія, цілісна і суверенна. Ці символи стали вагомими. І це був спосіб нагадувати про Україну», — говорить Анастасія. 

Тепер вона робить більше: ялинки, сніжинки, сніговички — до новорічних свят; квіти — навесні; маленькі крашанки — для прикрашання пасок. Зʼявився ще колосок і орнамент вишивки. 

«Мої льодяники — теж елемент моєї психологічної підтримки. А ще — відчуття причетності до чогось більшого», — пояснює кондитерка.

Для самої Анастасії «чимось більшим» стала нова спільнота, коли вона пішла на проєкт Крила, що допомагає таким самим жінкам-підприємицям підсилювати одна одну, вчитись і разом шукати можливостей для розвитку. Анастасія мріяла навчитись бізнес-процесів і розширити власну справу. Жінка думала: може, окрім льодяників, почати робити ще й крафтові соуси? Але після навчання порахувала все і зрозуміла, що для нової справи сил їй наразі не вистачить. І зосередилась на льодяниках. Нові знання та нові подруги допомогли зробити наступний крок і підсилити маленький бізнес. Одна з учасниць проєкту Крила розробила Анастасії дизайн етикетки, флаєрів і візитівки, інша — зробила фотографії для її робочих сторінок. 

Минулого року велика партія її цукерок поїхала у Сполучені Штати, на Сорочинський ярмарок для української діаспори у Техасі. Має Анастасія і постійних замовників — як-от громадська організація «Школа емоційного щастя», що возить цукерки на різні заходи, де представляє Україну. Востаннє льодяники подорожували з організацією у Копенгаген. У теплий сезон Анастасія співпрацює з кавʼярнями і кіоском у парку відпочинку. 

«Якщо раніше у мене була одна каструлька з нержавійки, то тепер їх чотири. Змінила ваги, купила килимки для роботи, грілку для обпалювання льодяників. Форм було близько десяти, зараз — майже сотня. Я стала розбиратись у пакуванні. Знаю, яка упаковка має бути на далекі відстані, а які цукерки взагалі не варто відправляти, бо вони крихкі, і який відсоток браку має бути закладений. Зараз мені потрібно трохи більше часу на виготовлення, але усе робиться, як і раніше. Тепер більше допомагають діти — ходять по продукти й упаковку», — розповідає Анастасія.

Жінка невгамовна: робить цукерки, постійно вчиться, навчає інших робити льодяники. Її не зупиняє нічого, навіть хвороба — сім років тому Анастасії діагностували остеосаркому.

У горі й радості, в холод і спеку

Можливо, Анастасія не випадково почала займатись цукерками: у нульових її батьки мали маленький сімейний бізнес у Білій Церкві, продавали закуски на ринку. Тож Анастасія підхопила родинну справу — вивчилась на інженерку-технологиню харчових продуктів. Працювала без упину — з ранку до ночі, у холод та спеку. Сімейний бізнес спершу активно розвивався, та у 2017-му не витримав конкуренції з великими бізнесами.

Однак життя Анастасії змінилось не лише через це: за кілька місяців після закриття родинної справи Анастасія дізналась, що має онкологію — остеосаркому, що вражає кістки.

Спочатку жінці видалили кістку у нозі і замінили суглоб ендопротезом (який вставляють всередину). У 2020-му Анастасія мала рецидив — метастази у легенях. Після лікування живе і працює на постійній медикаментозній підтримці. Цього року рак повернувся втретє — рецидив виявили у мʼяких тканинах ноги. Три місяці тому кінцівку довелося ампутувати. 

«Ампутація була найкращим варіантом з усіх можливих. Я казала: якщо ціна за те, щоб бути здоровою, — мінус нога, то хай буде так. Це краще, ніж не мати варіантів узагалі», — говорить Анастасія без тіні сумнівів. 

Тепер підприємиця знову вчиться пристосовуватись до нових умов життя з онкологією. 

«Я в діагнозі вже сім років, і всі активні фази хвороби стягую завдяки психотерапії. Це єдина можливість вигребти й бути в адекваті.

Я маю багато планів на це життя, я не збираюсь помирати. Як почалась війна, то казала: я не для того лікувалась, аби загинути через війну.

Я буду жити ще дуже довго», — стверджує вона.

Анастасія тримає свою обіцянку. Не просто живе — живе сповна. Від початку великої війни рішуче налаштована робити усе, що уміє найкраще, аби тримати себе і тих, хто її оточує. 

Не зупинятись і триматись людей поруч — у цьому Анастасії допомагає й спільнота Крил, стосунки з якою вона несе із собою далі, в усі нові досвіди, в які занурюється. З ними вона і вчиться, і ділиться тим, що опанувала сама. 

«Ми допомагаємо одна одній як можемо», — говорить. 

А список її навчань — невичерпний. Вона вчилась і ораторського мистецтва, і просування у соцмережах, і фінансової грамотності.

«Це все — частина моєї роботи. Я все роблю сама, це театр однієї акторки», — усміхається Анастасія.

Цей «театр» продовжує допомагати їй триматись і давати собі раду з усім болем і усією невизначеністю. І увесь його колектив викладається сповна. 

§§§

Цей матеріал створено завдяки підтримці Уряду Канади у рамках проєкту Крила (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки), який втілює організація Пакт. Інформація, яка представлена у матеріалі, не обов’язково відображає погляди Уряду Канади.

Текст
Дар'я Безрученко
фото
Ратинський Вʼячеслав

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки