Коли час добігає кінця і ви відчайдушно шукаєте спосіб швидше завершити проект, шляхи виходу з ситуації можна знайти у книзі «Спринт. Вирішуйте складні завдання і тестуйте нові ідеї за п’ять днів».
У ній викладено методику з подолання кризи, яка розроблена, перевірена і відшліфована колективом Google. Дизайнер корпорації Google Джейк Кнапп у книзі «Спринт. Вирішуйте складні завдання і тестуйте нові ідеї за п’ять днів» описує 5-денну методологію тестування практично будь-яких товарів і послуг. У посібнику автор докладно розписав дні з понеділка по п’ятницю, коли команда з 6 і більше осіб перевіряє важливу для роботи гіпотезу і шукає шляхи вирішення поставленої задачі.
***
Виклик
У 2002 році кларнетист Джеймс Фрімен покинув роботу професійного музиканта й заснував… мобільну кав’ярню.
Джеймс пристрасно захоплювався свіжообсмаженою кавою. Тоді у Сан-Франциско та довкола було майже неможливо знайти кавові зерна із зазначеною на упаковці датою обсмаження. Тож Джеймс вирішив робити таку каву сам. Він дбайливо обсмажував зерна вдома на літній кухні, потім вирушав на фермерський ринок в Берклі та Окленді, Каліфорнія, де варив і продавав каву. Він поводився чемно й послужливо, а кава була чудова.
Невдовзі історія Джеймса та його мобільної кав’ярні під назвою Blue Bottle Coffee отримала продовження. В 2005 році він відкрив першу точку в гаражі свого друга у Сан-Франциско. Протягом кількох наступних років бізнес зростав, і Джеймс поступово відкрив кілька нових кав’ярень. До 2012 року кав’ярні Blue Bottle з’явились у Сан-Франциско, Окленді, Брукліні й на Мангеттені. Багато хто сказав би, що цей бізнес бездоганний. Кава вважалася однією з найкращих в країні.
Бариста були привітними й компетентними. Досконалим був навіть дизайн інтер’єру кав’ярень: дерев’яні шафи, дбайливо підібрана керамічна плитка та мінімалістичний логотип довершеного небесно-блакитного відтінку.
Втім, Джеймс усе ще не вважав свій бізнес бездоганним. Він бачив безліч можливостей для вдосконалення сервісу й жадав познайомити з Blue Bottle більше кавоманів. Він прагнув відкрити ще більше точок.
Джеймс мав на меті доправляти свіжообсмажену каву людям додому, навіть якщо ті не жили поблизу кав’ярень Blue Bottle. Якщо мобільну кав’ярню можна було порівняти з «Супутником», наступним кроком мав стати запуск ракети на Місяць.
Отже, в жовтні 2012 року Blue Bottle Coffee залучили 20 мільйонів доларів від групи інвесторів з Кремнієвої долини, зокрема й Google Ventures. Джеймс мав чимало варіантів, як витратити ті гроші, однак найдоцільнішим було створити кращий інтернет-магазин для продажу свіжих кавових зерен. Але Blue Bottle не була IT-компанією, а Джеймс не знався на торгівлі онлайн. Як смартфони та лептопи могли передати магію справжньої кав’ярні?
Через кілька тижнів, ясного грудневого дня, Брейден Ковіц і Джон Зерацкі зустрілися з Джеймсом Фріменом. Вони сиділи за барною стійкою, пили каву й обговорювали цей виклик. Онлайн-крамниця була важливою для компанії. Аби зробити все, як треба, потрібні були час і гроші, та було важко зрозуміти, з чого почати. Іншими словами, ідеальний кандидат для спринту. Джеймс погодився.
Вони втрьох обговорювали, кого варто запросити до участі в спринті. Очевидним вибором був програміст, який мав би створити інтернет-крамницю Blue Bottle. Але Джеймс також включив до команди операційного директора, фінансового директора та менеджера з комунікацій. Він долучив до спринту керівницю клієнтського сервісу — людину, яка займалася розглядом запитань і скарг. Він навіть підключив виконавчого голову ради директорів Браяна Міена, фахівця з рітейлу, який заснував мережу продовольчих магазинів у Великобританії.
За великим рахунком, інтернет-магазин є проектом із розробки програмного забезпечення — щось, із чим наша команда була вже добре знайома. Проте ця група Джеймса зовсім не була схожа на традиційну команду розробників програмного забезпечення. Вони були зайнятими людьми, які задля спринту пропустили б цілий тиждень важливої роботи. Чи було це варте їхнього часу?
В понеділок команда Blue Bottle зібралася в конференц-залі офісу Google Ventures у Сан-Франциско. Перш за все, ми намалювали на фліпчарті діаграму дій потенційних покупців під час їхнього перебування в інтернет-магазині. Команда Blue Bottle націлилась на нового клієнта, який купує кавові зерна. Джеймс із командою Blue Bottle хотіли сфокусувати спринт саме на цьому сценарії, оскільки він був дуже непростим. Якщо їм вдасться заслужити довіру й подарувати незабутній досвід комусь, хто ніколи не був у кав’ярні Blue Bottle й не куштував їхньої кави, ба навіть не чув про компанію, будь-яка інша ситуація буде порівняно легкою.
Перед нами постало важливе питання: як розмістити на сайті каву?
За сценарієм покупець мав би обирати між дюжиною різновидів кавових зерен у майже однакових упаковках. І, на відміну він кав’ярень Blue Bottle, тут не було бариста, який допоміг би йому визначитися з вибором.
Спершу відповідь здавалася очевидною. Чи смажать каву бутіки, чи гіганти на кшталт Starbucks, роздрібні продавці зазвичай організовують зерна за регіоном походження: Африка, Латинська Америка, Тихоокеанський регіон. Кава з Гондурасу vs. кава з Ефіопії. Для Blue Bottle здавалося логічним упорядкувати кавові зерна в той самий спосіб.
І тут слово взяв Брейден: «Я маю у дечому зізнатися». Всі повернулися в його бік. «Я поведений на каві, ок? У мене вдома є терези і всяке таке». Електронні терези — ознака справжнього кавомана. Завдяки терезам Брейден зважував воду та кавові зерна, щоб експериментувати й регулювати пропорції під час приготування кави. Це справжня наука. Кавові терези показують вагу з точністю до міліграма.
Брейден усміхнувся й підняв долоні вгору. «Я поняття не маю, що означають усі ці регіони». Запала тиша. Ми намагалися не дивитись на Джеймса. Зрештою, сміливе зізнання Брейдена могло бути сприйняте як єресь.
«Це нормально», — мовив Джеймс. І тут прорвало. Джон і Джейк, та й Деніел Бурка не розумілися на різниці між регіонами походження. Ми регулярно пили каву разом, але ніхто з нас жодного разу не зізнавався в такому невігластві.
Тут Сера Джаруссо, керівниця клієнтського сервісу, клацнула пальцями: «А що зазвичай відбувається в кафе?». Зрештою, команда Blue Bottle погодилась із тим, що схожі випадки траплялися постійно: покупець приходив за кавовими зернами, та не був певен, які саме обрати.
Джеймс говорить повільно й розважливо. Перш ніж відповісти, він на хвилину замислився. «Метод заварювання дуже важливий, — мовив він. — Ми вчимо бариста питати в покупців: “Як ви готуєте каву вдома?”».
Джеймс пояснив, що, залежно від того, що використовують покупці — кемекс, френч-прес, крапельну кавоварку абощо, бариста можуть порекомендувати найкраще кавове зерно.
«Як ви готуєте каву вдома?» — повторив Брейден. Усі занотували. Джеймс розпочав спринт із висловлення власного бачення: в інтернет-крамниці має панувати притаманна кав’ярням гостинність. Здавалося, ми наблизились до розуміння чогось важливого.
Наступний день команда провела, роблячи ескізи ідей для магазину. На ранок середи ми мали 15 різних рішень. Для випробувань із клієнтами цього забагато, відтак команда проголосувала за свої улюблені, аби звузити вибір. Потім Джеймс, за яким було останнє слово, обрав три фінальні ескізи для випробування.
Перший з них демонстрував буквальний підхід до створення веб-сайту, який нагадував би кафе: він виглядав як інтер’єр кав’ярні Blue Bottle, із дерев’яними поличками. На другому ескізі було багато тексту, що відтворював розмови бариста з відвідувачами. І нарешті, Джеймс обрав третій ескіз, в якому каву було розподілено за методом приготування, а запитання «Як ви готуєте каву вдома?» просто спливало на головній сторінці.
Джеймс відібрав три конкурентних ідеї. Прототип якої з них слід створити та випробувати? Ідея веб-сайту, що нагадував би кав’ярню, здавалася найбільш привабливою. Естетика Blue Bottle добре впізнавана, і сайт у відповідному стилі вирізнявся би з-поміж конкурентів. Але й інші рішення були доволі неординарними. Ми могли відкласти їх про всяк випадок…
Тож ми створили прототипи всіх трьох ідей. Зрештою, нам не потрібен був робочий веб-сайт. Аби виглядати реальною під час випробування, кожна несправжня інтернет-крамниця повинна була мати лише декілька основних екранів.
Разом із командою Blue Bottle ми використали програму для створення презентацій Keynote й створили серію слайдів, які виглядали б як три реальних веб-сайти. Підключивши кмітливість і зовсім не використовуючи комп’ютерне програмування, ми зшили ці екрани — це й був прототип, який могли використовувати клієнти під час випробувань.
В п’ятницю наша команда переглянула відео тестування клієнтів. Поціновувачі кави по черзі скуплялися на кількох веб-сайтах, при цьому три прототипи Blue Bottle непомітно розмістили серед конкурентів. (Щоб уникнути розголосу, ми дали кожному прототипу вигадане ім’я.)
Проявилися закономірності. Крамниця із дерев’яними лавами, на яку всі ми покладали такі великі надії? Прототип здавався нам чудовим, однак клієнти зазначили, що він «виглядав дешевим» і «не викликав довіри». На щастя, обидва інших прототипи показали себе краще.
Дизайн «Як ви готуєте каву вдома?» спрацював на ура. Дизайн «із великою кількістю тексту» також шокував нас: люди справді читали ті слова, а розміщення додаткової інформації повністю виправдовувало себе. У відгуку одного покупця значилося: «Ці чуваки знаються на каві».
Спринт допоміг Джеймсу та Blue Bottle впевнитись у своїх силах. Вони наблизилися до розуміння того, як має працювати їхня онлайн-крамниця. Ба більше, вони зробили це у спосіб, що якнайкраще відповідав їхньому уявленню про гостинність. Тепер вони вірили в те, що інтернет-магазин може передати автентичну атмосферу кав’ярень Blue Bottle.
Через кілька місяців Blue Bottle запустили новий веб-сайт, і їхні онлайн-продажі зросли вдвічі. Наступного року вони придбали компанію з доставки кави на замовлення. З більшою командою й новими технологіями вони розширили інтернет-крамницю та почали експериментувати з новими пропозиціями. Вони знали, що на вдосконалення сайту підуть роки, однак під час спринту зробили перший крок на цьому шляху.
Що складніший виклик, то кращий спринт
Якщо ви розпочинаєте проект, що забере місяці або роки, як у випадку з інтернет-крамницею Blue Bottle, спринт стане чудовим першим кроком. Утім, спринти годяться не лише для довготривалих проектів. Ось три складних ситуації, в яких спринт може стати в пригоді:
Високі ставки
Як і Blue Bottle Coffee, ви постали перед серйозною проблемою, вирішення якої потребує чимало часу й грошей. Ніби ви — капітан корабля. В цьому випадку спринт — ваш шанс перевірити навігаційні карти й задати правильний напрямок, перш ніж рушити на всіх парах уперед.
Брак часу
Ви маєте справу з дедлайном, як Savioke, які поспішали підготувати робота для випробування в готелі. Вам потрібні вдалі рішення, й негайно. Як випливає з назви, спринт створений для швидкості.
Просто ступор
Деякі важливі проекти важко розпочати. Інші втрачають темп уже в процесі. В таких ситуаціях спринт може стати запуском першого двигуна — свіжим підходом до вирішення проблеми, який допоможе вам врятуватися від нещадної сили тяжіння.
Коли ми говоримо про спринти зі стартаперами, ми закликаємо їх починати з вирішення найскладнішої проблеми. Проведення спринту вимагає чимало енергії й зосередження. Не женіться за маленькими перемогами або ж проектом, який «не завадить», оскільки ніхто не докладатиме до його втілення максимальних зусиль. Можливо, ніхто навіть не підлаштує під це свій графік.
А коли велика проблема таки завелика? Звісно, спринти чудово підходять для веб-сайтів та інших софтових завдань. Але як щодо справді величезних, складних задач?
Не так давно Джейк зустрівся зі своїм другом Девідом Лоу, віце-президентом компанії Graco, яка виробляє помпи й розпилювачі. Graco — не якийсь там маленький стартап. Це мультинаціональна компанія, яка існує на ринку вже більш як дев’яносто років.
Компанія розробляла новий тип промислової помпи — пристрою, який використовується на конвеєрних лініях. Девід, віце-президент компанії, хотів знати, чи допоможе спринт знизити ризик проекту. Зрештою, на створення та виробництво нової помпи пішло б 18 місяців і мільйони доларів. Як він міг бути певен, що вони на правильному шляху?
Джейк нічого не тямить у промислових конвеєрах, однак із цікавості долучився до зустрічі з командою інженерів. «Буду щирим, — мовив він. — Створити прототип промислової помпи й випробувати його за один тиждень звучить як доволі складне завдання».
Але команда не збиралася так легко здаватися. Маючи лише п’ять днів, вони могли б створити прототип брошури з описом нових властивостей помпи та протестувати його під час зустрічей з потенційними клієнтами. Таке випробування могло б дати відповіді на питання про її продавабельність.
Але як щодо самої помпи? І щодо неї в інженерів були ідеї. Аби випробувати її легкість у використанні, вони могли надрукувати нові насадки за допомогою 3D-принтера та прикріпити їх до робочих помп.
Щоб відтестувати інсталювання, вони могли принести кабелі й шланги до сусідніх промислових підприємств і почути відгуки працівників конвеєра. Такі тестування не були б досконалими. Але вони дали б відповідь на нагальні питання ще до створення оригіналу.
Джейк помилявся. Промислову помпу було не так уже й складно створити спеціально для спринту. Команда інженерів пішла на п’ятиденне обмеження і використала весь свій досвід для пошуку креативних рішень. Вони розділили цю проблему на кілька важливих питань і почали знаходити раціональні способи досягнення мети.
Мораль? Жодна проблема не є завеликою для спринту. Так, це твердження звучить абсурдно, однак є дві серйозні причини вважати це правдою. По-перше, спринт змушує вас зосередитися на найбільш невідкладних питаннях. По-друге, він дає вам розуміння лише за допомогою оболонки готового продукту. Blue Bottle змогли використати слайд-шоу для створення прототипу зовнішнього вигляду веб-сайту, перш ніж робити софт й інвентаризацію та насправді його запустити. Graco змогли використати брошуру для створення прототипу оболонки продукту для продажів, перш ніж сконструювати та побудувати продукт, який продавали.
По одягу зустрічають
Зовнішній вигляд важливий. Це — той етап, на якому клієнти знайомляться з вашим продуктом або послугою. Людські істоти — складні й непостійні створіння, тож неможливо передбачити, як вони відреагують на щось кардинально нове. Наші нові ідеї зазвичай провалюються тому, що ми занадто впевнені в тому, наскільки добре нас зрозуміють покупці, і наскільки їх це обходитиме.
Подбайте про оболонку. Це надасть вам змогу з іншого кінця проаналізувати та зрозуміти системи чи технологію, що лежать в її основі. Зосередження на зовнішньому вигляді дозволить вам рухатися швидко й відповідати на складні питання, перш ніж приступити до виконання. Саме тому спринт може бути корисним для будь-якого завдання, хоч яким би великим воно було.
Запросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік