Персональні фінанси та шкідливі звички: скільки нам коштують цигарки, алкоголь чи солодощі?

7 карток про гроші та шкідливі звички

25 Жовтня 2016

Продовжуємо спецпроект «Фінансова грамотність», який організовуємо разом із IdeaBank.

Шкідливі звички — шкідливі у багатьох аспектах. Переважно люди зважають лише на фактор впливу на здоров’я. Усі знають, що тютюнокуріння чи алкоголь негативно впливають на увесь організм. І коли намагаються позбутися цих звичок, то основним аргументом є саме це. Утім, шкідливі звички крадуть не лише життєві сили. Вони також забирають наш час і завдають фінансових збитків.

1) Про які шкідливі звички йдеться?

 

Передовсім ідеться про тютюнокуріння, алкоголізм, наркоманію. Загалом, будь-яка звичка, що викликає в людини залежність, є шкідливою. Далі говоритимемо лише про найпопулярніші залежності та фінансовий аспект їхньої шкідливості. Спробуємо порахувати, в яку приблизно суму обходяться нам наші слабкості.

2) І яка ж ціна куріння?

 

Зрозуміло, що це залежить від конкретної людини: хтось закурює лише час від часу, а дехто припалює цигарку від цигарки. Середнього арифметичного не вирахуєш, але приклад можна навести.

 

Уявімо, що наш умовний курець купує пачку цигарок на день. Середня вартість пачки не надто дорогих, але й не найдешевших цигарок — орієнтовно 20 грн. Тобто щомісяця тютюнокуріння «вимиває» з персонального бюджету 600 грн. Відтак щороку — 7200 грн. У когось, звичайно, ця сума буде меншою, а в когось — суттєво більшою.

3) Що з іншими шкідливими звичками?

 

Тут прорахувати буде ще складніше, адже дуже багато факторів. У випадку з алкоголем є суттєва різниця між тим, де, як часто і який саме алкоголь вживає конкретна людина. Тож тут не варто пробувати рахувати середню «температуру в палаті». Але це легко зможе зробити кожен самостійно. Хоча очевидно, що найчастіше йдеться про суму, не меншу, ніж у випадку з цигарками.

 

Ми взяли за приклад 27-річного львів’янина Петра. Не можна вважати його дані середньостатистичними. Це лише ілюстрація, з якою кожен зможе порівняти свої витрати. Отже, Петро викурює одну пачку цигарок щодня і двічі на тиждень ходить «на пиво» з друзями. Один похід — це приблизно 200 грн на алкоголь. Тобто орієнтовно 1600 грн на місяць. Наркотиків Петро не вживає та інших шкідливих звичок не має. Разом із цигарками алкоголь  коштує персональному бюджету Петра 2200 грн щомісяця – і понад 26 000 гривень на рік.

4) Як можна корисніше витратити ці кошти?

 

Ми разом з IdeaBank традиційно рекомендуємо вчитися заощаджувати. Про те, як це робити, які є небезпеки та переваги, ми уже писали тут і тут. Найпростіший спосіб — покласти гроші на депозит. Нині річні відсоткові ставки у гривні сягають 20%. При цьому не варто забувати про інфляцію і можливі коливання на фінансовому, зокрема валютному ринку. Але це все ж краще, ніж зберігати гроші вдома, адже так вони переважно знецінюються.

5) Не цигарками єдиними?

 

Коли ми говоримо про шкідливі звички, то переважно маємо на увазі тютюнокуріння, вживання алкоголю чи наркотиків. Утім, це поняття для кожного може бути різним. Для когось шкідливою є звичка щодня їсти солодощі, хтось зловживає фастфудом, а хтось годинами залипає у Фейсбуці. Усі ці звички можуть бути шкідливими. Тут радше йдеться про їхню кількість, інтенсивність та систематичність. Якісь залежності напряму «витягують» гроші з гаманця. Деякі ж діють не так очевидно, але майже завжди фінансові втрати є.

6) Не тільки гроші

 

Окрім коштів, шкідливі звички крадуть у нас час і здоров’я. А час — це також гроші. Не лише в переносному сенсі, а й у буквальному. Час, проведений на перекурах чи за гальбою пива, можна використати ефективніше – для швидшого чи якіснішого досягнення особистих або командних цілей, зокрема фінансових. Зрозуміло, що відсутність шкідливих звичок — це також і спосіб уникнути притаманних цим звичкам хвороб, лікування яких теж може обійтися доволі дорого. Очевидно, що немає жодних гарантій, що той, хто не курить, не матиме проблем із легенями, але шанси отримати ці проблеми для курця є суттєво вищими.

7) Якщо кину курити і вживати алкоголь, то стану багатієм?

 

Навряд чи тут є прямий зв’язок. Але це дозволить вам не тільки зберегти здоров’я та час, а й вивільнити кошти для нового хобі чи кориснішої звички. А якщо ви вмієте заощаджувати, то це дасть змогу скерувати кошти на вашу особисту ціль. І тут уже не так важливо, йдеться про дорогу покупку чи довгостроковий накопичувальний рахунок на майбутнє.

 

Матеріали з циклу статей «Фінансова грамотність» є спільним продуктом The Ukrainians та IdeaBank і публікуються на комерційній основі.

→ Фото — джерело

Текст
Теги

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки