Паралізація досконалістю (та як ви можете її подолати)

Зроблене — це краще, аніж ідеальне

27 Березня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Ми живемо у суспільстві, яке одержиме досконалістю.

Ми робимо 14 варіантів селфі, аби вибрати той, на якому маємо найкращий вигляд. Ми пишемо і переписуємо оновлення, аби вони звучали дотепніше або цікавіше. Ми хочемо оптимізувати абсолютно усе.

Ідея одержимості досконалістю проникла практично в усі сфери нашого життя.

Коли хтось підписується на моє емейл-розсилання, то я ставлю їм одне просте питання: «Що зараз турбує вас найбільше?».

Найчастіше я бачу такі відповіді:

Я хочу розпочати власну справу, але досі не маю досконалої ідеї.
— Я маю власний бізнес, але досі не маю ідеального продукту/послуги.
— Я відчуваю себе паралізованим через велику кількість варіантів того, як можна вчинити, а мені хотілося б мати досконалий покроковий план дій.

«Досконалість» — це те слово, яке потрапляє мені на очі знову і знову.

Як знайти досконалу ідею

Я ненавиджу приносити погані новини, але такого поняття, як «досконала ідея» — не існує. Бувають хороші ідеї. Бувають погані. Є веселі ідеї, але також є і безглузді. Але немає жодної досконалої ідеї.

Як тільки ви викинете зі своєї голови думки про досконалість ідей, ви почнете дивитися на них зовсім з іншого ракурсу. Я, наприклад, шукаю ідеї, яких не зможу викинути з голови. Ось як це працює:

Крок 1: Коли у мене з’являється якась ідея, я описую її в журналі кількома тезами. І роблю це одразу.
Крок 2: Відкладаю журнал із цими нотатками на тиждень. Більше нічого не записую і не вибудовую в уяві жодних варіацій чи прототипів. Я просто дозволяю ідеї осісти.
Крок 3: Якщо через тиждень я не можу перестати думати про ідею, то починаю її розпрацьовувати. Якщо до цього моменту я забуваю про неї або ж вона не згадується мені знову і знову, то забуваю її і рухаюсь далі.

Замість того, щоб ганятися за примарною досконалою ідеєю, пригляньтеся до тієї, про яку не можете перестати думати. Довіртеся власній інтуїції та прислухайтеся до речей, які видаються правильними. Ганяючись за неіснуючою досконалістю, ми часто нехтуємо інтуїцією.  

Створення «досконалого бізнесу»

Apple, можливо, найдосконаліший бізнес в сучасній історії світу.

Якщо довіритися думці більшості, ми не можемо не погодитися з тим, що досконалість продукції Apple визначає шалена вигода при її купівлі, популярність та, на перший погляд, висока якість і гарно виконана робота.  Я прекрасно розумію, що багато людей не використовують продукції компанії Apple.

І, найімовірніше, ця компанія стане першою в світі, яка заробить трильйон доларів. Якщо, звісно, їй вдасться вміло реалізувати кілька своїх наступних ідей.

Але… Напевне, кожен мав якийсь прикрий досвід із продукцією Apple.

Мені довелося впродовж одного року змінити чотири комп’ютери iMac. Мій iPhone споживає стільки електроенергії, що мені здається, наче в ньому живе злий гном. Впродовж кількох років я володів більш ніж двадцятьма пристроями компанії Apple і продовжую купувати їхню продукцію, не зважаючи на те, що вона далеко не ідеальна. Якщо і ви коли-небудь мали якісь пристрої цієї компанії, то, мабуть, також стикалися з певними проблемами.

Apple дуже потужна та ефективна компанія. Aле вона не ідеальна.

Стів Джобс був знаним перфекціоністом, схильним до крайнощів, образ та вираження злості щодо людей, які не поділяли його поглядів. Проте навіть його догматичний перфекціонізм не завадив Apple випускати новаторські продукти один за одним.

На шляху до створення найкращого продукту перфекціонізм може вам знадобитися, але тут головне не упустити основної цілі — створити те, що хочуть і можуть використовувати люди. Якби Джобс чекав, допоки кожен аспект кожного продукту буде доведений до досконалості, ми б ніколи не мали іPod чи iPhone.

Ви ніколи не матимете досконалого бізнесу. Вам ніколи не вдасться виконувати усю роботу ідеально. Завжди буде якась проблема, недолік чи перешкода.

Це відбувається з усіма нами. Вам слід прийняти це та зосередитися на речах, які ви можете контролювати: створення якісного продукту, забезпечення чудового рівня обслуговування покупців, спроби зробити своїх покупців особливими.

Створення «досконалого процесу»

Однією із найбільш руйнівних і найпоширеніших версій перфекціонізму є ілюзорність та простота досягнення успіху в бізнесі.

Щодня у «авторитетних» джерелах ми читаємо пропагандистські заголовки на зразок «16 тактик досягнення прибутковості» або «як одна проста річ принесла прибутків на шестизначну суму».

У цих статтях не говорять про речі, які дійсно потрібні для того, щоб досягти успіху. Те, що потрібне для успіху, зазвичай містить цілу низку складових, і ці складові можуть бути абсолютно по-різному застосовані кожною особистістю та для різного виду діяльності. 

Для поєднання усіх цих складових потрібно витратити роки безперервних спроб та помилок, які зрештою можуть допомогти вам досягти успіху.

«Якщо ви бачите попереду шлях, який розгортається перед вами крок за кроком, то вам слід знати, що це не ваш шлях. Свій шлях ви прокладаєте самостійно», — Джозеф Кампбелл.

Є дуже багато історій успіху, які не акцентують уваги на попередніх не-успіхах. У психології це називають «помилкою того, хто вижив»: логічна помилка, коли ми фокусуємося  на тих, кому вдалося «вижити», а не навпаки (напевне тому, що вони не опинилися в центрі подій).

Ця помилка може спотворити нашу реальність, сповнюючи нас оптимізмом та хибною впевненістю у тому, що успіх групи — не простий збіг обставин, а зумовлений якоюсь особливою властивістю, якої ми не маємо.

Історію пишуть ті, хто переміг у війні, чи не так?

Це постійно повторюється, бо ми, як споживачі контенту, продовжуємо переглядати статті з такими заголовками в надії знайти якесь магічне «зілля» чи «заклинання».

Досконалого процесу не існує. Насправді є процес, який ви створюєте спеціально для себе і який працює саме у вашому випадку. Це приходить з часом і ніколи не буває ідеальним.

Як вибратися із замкнутого кола досконалості

Ганяючись за досконалістю, ви, по суті, ходите по замкнутому колу. Як тільки вам здається, що ви дійшли до кінця, одразу з’являється наступна низка проблем і ви знову починаєте ходити по безкінечному колу.

Замість того, щоби ходити колами, зосередьтеся на створенні власного шляху. Той шлях, якого ви не в змозі побачити, насправді просто перед вами.

«Писати роман — це як керувати автомобілем вночі. Ви бачите дорогу настільки далеко, наскільки її освітлюють ваші фари, але ви можете проїхати усю відстань таким чином», — Е.Л. Доктороу.

Немає повністю освітленого шляху. Вам просто варто дати шанс власним ідеям. Вірити у те, що робите. Будувати життя та бізнес для себе. Робити те, що вам подобається. І цей складний шлях, яким ви ніколи раніше не подорожували, метр за метром освітлюватиметься.

Припиніть шукати досконалість і починайте зосереджуватися на завершенні

Якщо вам вдасться переорієнтувати власні думки з досконалості на завершення, то ви зможете зробити набагато більше.

Не турбуйтеся про виконання завдання ідеальним способом, хвилюйтеся про його виконання. Прагнення бути досконалим найчастіше призводить до прокрастинації та уникнення завершення завдання.

Сфокусувавшись на виконанні завдання, ви точно його завершите. Правильно чи неправильно — це не важливо. Важливо те, що ви будете рухатись вперед.

У своєму житті я потрапляв у пастку досконалості багато разів. Ще в 2008 році, намагаючись започаткувати власний бізнес, я поставив перед собою грандіозне завдання: знімати та редагувати одне відео кожного дня, не маючи жодного досвіду організації зйомок. Я взявся за роботу, не маючи жодних знань щодо програмного забезпечення, особливостей роботи техніки, нюансів редагування. Страшно, чи не так?

Але ще страшнішими були думки, яким я дозволив заполонити власний розум: «Це перше відео має бути досконалим, інакше люди будуть знати, що у мене нема жодного досвіду».

Здогадуєтеся, що трапилося далі? На кожному етапі процесу мені доводилося докладати величезних зусиль, намагаючись довести кожен епізод до досконалості. На мою думку, редагування мало бути також ідеальним, але я навіть не дійшов до нього, я здався дуже швидко. Тиск досконалості був занадто сильним.

Потім мені спала на гадку така думка: «Невже я збирався зняти 365 ідеальних відео за 365 днів? Це нереально!».

Тоді я прийняв рішення, що зосереджуся не на досконалості, а на тому, аби зняти відео. Нехай не ідеальне, але щодня по одному.

З того моменту я намагався не хвилюватися через те, що моє відео не досконале. Якщо мене щось конкретно не влаштовувало, то я знімав ще дубль або два. Мені не подобалося, як я редагував накладення тексту на відео, переконував себе, що наступного разу мені вдасться краще. І так повільно, але впевнено, я вдосконалив свої вміння працювати над фільмуванням. Мені на 100% не подобаються мої перші зняті відео, вони жахливі. Але вони завершені. Минув час — і людям почало справді подобатися те, що я зробив (більше можливостей і спроб дають шанс вдосконалитися).

Зроблене — це краще, аніж ідеальне.

Досконалість — вірус. Не дозволяйте йому себе інфікувати

Впродовж багатьох років я спостерігав, як це впливало на моїх друзів і підприємців, а також відчув це на власному досвіді. Ви не придумаєте досконалої ідеї, процесу або бізнесу. Прагнення цього буде тримати вас у пастці, ви будете налякані та не в змозі будь-що зробити.

Замість цього перегляньте свої пріоритети. Перебудуйте власне мислення. Зосередьтеся на шляху перед собою і приймайте рішення, ґрунтуючись на тому, що ви можете виконати. А потім — зробіть наступний крок вперед.

Оригінал — Thomas Oppong
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — unsplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!