Як музика впливає на наш мозок та продуктивність

Та 11 виконавців, яких варто слухати під час роботи

31 Березня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Знайома ситуація: відкритий перед очима браузер, офісний шум на фоні та недбало розписаний перелік справ у вашому блокноті.

І… ви нічого не хочете робити.

Зіткнувшись з відсутністю мотивації, ви починаєте експериментувати:

Спершу пробуєте працювати офлайн. Потім метод Помодоро. Потім хтось підказує вам трішки прогулятись довкола офісу. Жодних суттєвих змін. Ви зовсім не такі продуктивні, як інші, і це треба виправити… негайно.

Тому ви вдягаєте навушники, включаєте улюбленого поп-виконавця, або ж якусь спокійну музику та слухаєте. За якусь хвилину ви вже можете зосередитись на тих нудних завданнях у списку справ.

Ось ви закінчили першу справу. Потім ще одну. Ви входите в робочий ритм та з легкістю вирішуєте поставлені перед вами завдання.

Коли здається, що вже більше нічого не допоможе стати продуктивнішим, правильна музика може зарядити нас потрібною енергією. Але як саме впливає музика на наш мозок та продуктивність? І чому вона допомагає?

Наука, музика та ваш мозок

Перші дослідження впливу музики на наш мозок та емоції розпочались ще в 1950-их роках, коли лікарі почали помічати позитивний вплив музичної терапії на пацієнтів у лікарнях США та Європи. Однак, люди використовували музику для комунікації думок та відчуттів між собою впродовж століть.

Сучасні дослідники стверджують, що музика може допомогти послабити негативні емоції, зокрема, позбутись стресу, панічного страху та депресії. Вона, навіть, може зменшити випадки розгубленості та марення у клінічних пацієнтів старшого віку, які видужують після операції.

Більше того, дослідження свідчать, що прослуховування веселої чи сумної музики впливає на наше сприйняття інших людей веселими чи сумними, відповідно. Результати усіх цих досліджень так чи інакше підтверджують, що музика справді може впливати на наші емоції, в кращу чи в гіршу сторону.

Для того, щоб дізнатися більше про вплив музики на мозок, ми можемо заглибитись у конкретну галузь наукових досліджень, яка досліджує реакцію нервової системи на музику — нейромузикологію. Якщо коротко, то музика потрапляє до мозку через внутрішнє вухо та впливає на різні зони мозку, частина яких також використовується для когнітивних функцій. (Детальніше ви можете дізнатись про цей процес у дослідженні Дон Кент).

Досить неочікувано, але кількість зон мозку, які активуються музикою, відрізняються у різних людей і залежить від попередньої музичної освіти та особистого досвіду. Саме тому те, наскільки музика впливає на здатність зосереджуватись чи відчувати конкретну емоцію, також може відрізнятись.

Однак, сучасні дослідження музики вказують на те, що існують певні загальні шаблони роботи мозку та зміни настрою, що притаманні усім. Саме вони можуть допомогти нам обрати музику для роботи.

Як музика впливає на ваш мозок та настрій під час роботи

Більшість досліджень стверджують, що слухання музики під час роботи може покращити нашу ефективність, креативність і зробити нас щасливішими.

Але все ж існують певні застереження. Наприклад, існують докази того, що більшість людей відволікаються, коли слухають музику з текстом. Саме тому часто радять уникати такої музики під час виконання робочих завдань, які вимагають значного зосередження чи вивчення нової інформації.

Натомість музика з текстом може допомогти людям, які працюють над рутинними завданнями. Мабуть, це через те, що текст може відволікти від монотонності роботи.

Для того, щоби краще зрозуміти вплив музики на роботу, нижче наведено всього декілька з численних прикладів нещодавніх досліджень впливу музики на продуктивність:

У 1972, у журналі Applied Ergonomics було опубліковане дослідження, у якому рекомендувалося прослуховувати фонову музику під час виконання рутинних завдань для кращої ефективності працівників.

In 1994, The Journal of the American Medical Association опублікував результати дослідження, які вказували на те, що хірурги працювали точніше та ефективніше під музику. Обрані учасниками експерименту композиції продемонстрували найкращі результати, а хірурги, які працювали під музику, обрану для них науковцями, показали кращі результати за тих, хто працювали в тиші.

Результати дослідження 1999 року у журналі Neuroscience and behavioral physiology підтверджують, що слухання класичної та рок-музики допомогло учасниками швидше та точніше визначати цифри.

У 2005 році дослідження опубліковане в журналі Psychology of Music дослідники дійшли висновку, що розробники програмного забезпечення позитивніше та якісніше працюють, коли слухають музику. Окрім цього, дослідження вказує на існування кривої навчання для учасників, які використовували музику для зміни настрою.

Ці приклади — лише частинка досліджень, які були проведені для вивчення впливу музики на працівників, але ми вже зараз бачимо позитивний вплив музики на робочий процес.

Наука доводить, що музика в стилі ambient та звуки природи можуть покращити продуктивність.

Певною мірою, будь-яка музика є формою фонового шуму.

На думку науковців, фоновий шум чи фонова музика найкраще впливають на продуктивність роботи.

У дослідженні, опублікованому в журналі Ergonomics у 2006 році, було доведено, що постійний шум дратує найменше, тоді як роздільна мова була «найгіршим, найбільш неприємним та дратуючим середовищем» для учасників. Дослідження також містило «розмите мовлення» як змінну, яка найбільш ефективно пробуджує психічний стан учасника, тоді як (що трохи неочікувано) постійний шум виявився найменш ефективним збудником.

У 2012, The Journal of Consumer Research опублікував результати експерименту, який мав на меті дослідити вплив фонового шуму на креативність. Згідно з отриманими даними, креативні процеси покращились, коли учасники слухали фоновий шум помірної гучності — близько 70 децибел, що відповідає шуму від пилососа. Окрім цього, дослідження вказує, що креативність знижувалась, коли гучність збільшували до 85 децибел.

Більше того, результати дослідження 2015 року, опубліковані у The Journal of the Acoustical Society of America вказують на те, що використання фонових звуків природи, таких як звук зливи, ефективно покращує продуктивність та настрій працівників на робочому місці.

Враховуючи згадані дослідження, досить імовірно, що музика в стилі ambient може потенційно покращити наш настрій та продуктивність. Однак, для того, щоб музика справді покращила вашу продуктивність на робочому місці, варто переключатись між періодами з та без музичного супроводу.

Слід пам’ятати, що під час вивчення нової інформації краще утриматись від музики з текстом на користь інструментальної музики. Однак, якщо ми повинні знову переключитись на виконання повторюваної і добре знайомої нам роботи, музика з текстом може покращити наш настрій та ефективність. Залежно від складності нашого завдання, інколи нам все одно доведеться зняти навушники та повністю зосередитись на поставленому завданні.

Так чи інакше, інколи складно знайти правильну музику. Саме це й є частиною кривої навчання, про яку згадувалось у дослідженні Psychology of Music. Безглузде клацання у пошуках правильного виконавця може відволікти від продуктивної роботи, але, як тільки ви розумієте, що підходить саме вам — ви одразу зосереджуєтесь.

Шукаєте ґрунтовних музичних рекомендацій для початку? Ось декілька.

11 виконавців, який варто слухати впродовж робочого процесу

Деякі з цих виконавців мають текст у піснях, інші — мають переважно інструментальні композиції. Деякі досить ритмічні, інші — спокійніші.

Усі вони є у вільному доступі на YouTube, Spotify чи SoundCloud.

1. Akiko Kiyama

2. Pixl

3. Bassnectar

4. Balmorhea

5. The Echelon Effect

6. Wynton Marsalis

7. Wess Meets West

8. DeVotchKa

9. Color Theory

10. Crystal Castles

11. Andhim

Оригінал — Chad Grills
Адаптований переклад — Юлія Петрів
Зображення — Michael Mroczek

Текст
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки