img

Яке суспільне мовлення потрібне Україні: тези виступу Наталії Гуменюк

27.05.2016 Сніжанна Беляєва

Cтворення суспільного мовника є необхідною складовою сучасного суспільства. Таку думку в рамках панельної дискусії на  Lviv Media Forum висловила керівник ГО «Громадське телебачення» Наталія Гуменюк. Вона розповіла про цінності, якими керується у своїй роботі колектив Hromadske.ua та про досвід функціонування суспільного мовлення у розвинутих країнах.

 

У сучасному світі медіа, яке працює за принципом суспільного мовлення, може бути панацеєю. Якщо подивитися на розвинуті країни, що мають високий контент суспільного мовлення, побачимо, яким чином воно впливає на рівень життя у державі. Без телерадіомовної компанії ВВС вибори у Британії були б зовсім іншими, і по-іншому сприймалася б демократія.

Наше завдання створювати не просто суспільне телебачення, а створювати новий за світовими мірками мультимедійний продукт. Ми не можемо просто створити «тарілку», ми маємо створити соціальні та інформаційні медіа, все найсучасніше, що буде працювати на користувача. 

Наше завдання створювати не просто суспільне телебачення,  а створювати новий за світовими мірками мультимедійний продукт

Суспільне мовлення  в розвинутих країнах це унікальний світовий кейс. Він містить особливість, яка визначає потребу в цьому мовнику. Два роки тому у Вільнюсі (під час саміту країн «Східного партнерства», — TU) ми працювали  разом зі студентами. І це була така групка людей, які пробували робити щось задля створення чогось нового у державі.  Зараз ми вже інституція, яка об’єдналася на основі цінностей суспільного мовлення. І це  цінності якісної журналістики.

Попри нинішню ситуацію в країні — Майдан, війна, анексія Криму — у будь-якій із цих ситуацій людині складно не втратити здорового глузду. Чи ти громадський діяч, чи політик, чи просто намагаєшся бути політично свідомою людиною. Команда «Громадського» прийняла собі за основу чіткі принципи суспільного мовлення. Ми не вибирали просто ідею опозиційного мовлення, ми вибрали чітку позицію, яка нас тоді врятувала і досі тримає укупі.

Ми разом із суспільством пережили багато складних, непростих речей, і зараз продовжуємо переживати. Особливо сьогодні, коли суспільство дуже поляризоване. Якраз суспільне мовлення це те медіа, яке дуже часто рятує державу.

Суспільне мовлення це зміна правил. Восени 2014 року ми створили проект Hromadske International російською та англійською мовами. Нам закидали, що ми маємо на меті піарити свою країну, що це буде пропагандистський канал. До нас одразу виникла величезна недовіра світової спільноти. Проте, коли на наші ефіри приходив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, ми пояснювали, що створили проект для того, аби українські політики приходили до нас у студію. Щоб під час прямого ефіру глядачі та журналісти могли поставити їм запитання, які їх найбільше турбують. І ця спроба вкотре довела нам, що ми, як журналісти, можемо робити якісний контент і створювати прецедент світові.

Ми не змагаємось з іншими ЗМІ у тому, хто швидше подасть інформацію. Ми перевіряємо інформацію з кількох джерел, навіть якщо це потребує додаткового часу

Сьогодні сучасне суспільне мовлення  це частково телебачення контенту. Це не просто індустрія, а спільна колективна праця, яка дає змогу досягнути більшого.

Для нас залишається проблемою питання фінансування, оскільки уявити суспільне телебачення без бюджету надзвичайно складно. У нас є плани на майбутнє, все робитиметься в рамках закону. Поки що ми розвиваємося, створюємо суспільно важливі документальні фільми, які справді є дуже складними проектами.

Наші журналісти дотримуються чітких принципів у своїй роботі. Ми не змагаємось з іншими ЗМІ у тому, хто швидше подасть інформацію. Ми перевіряємо інформацію з кількох джерел, навіть якщо це потребує додаткового часу.

Сьогодні «Громадське телебачення» за рейтингом у Facebook займає другу позицію після ТСН. А нещодавно Нацрада з питань радіомовлення та телебачення надала нам ліцензію на супутникове мовлення. Наша команда стала першою некомерційною організацією, яка отримала таку ліцензію.

Сніжанна Беляєва Lviv Media Forum

Схожі публікації

8291 10

Сергій Рахманін

Розмова з українським журналістом та телеведучим

25.03.2015 Інна Березніцька
10432 15

Андрій Куликов

Розмова з теле- і радіожурналістом, співзасновником «Громадського радіо»

28.02.2015 Володимир Бєглов
2897 5

Андрій Чемес / Radio Skovoroda

Співзасновник першого україномовного мандрівного онлайн-радіо Radio Skovoroda

16.09.2016 The Ukrainians

Популярні публікації

34933 11

Анна Петрова

Розмова із молодою підприємицею, засновниця та генеральною директоркою Startup Ukraine
02.07.2014 Юліана Паранько
28345 15

Ярослав Ажнюк

Розмова із засновником українського технологічного стартапу Petcube
04.04.2014 Тарас Прокопишин
30704 15

Відчути світ

Ігор Шаверський та Олена Петросюк залишили престижні роботи і за два роки відвідали майже 40 країн
22.08.2016 Софія Пилипюк

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати