img

Як будувати декілька кар’єр одночасно

29.04.2018 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

З приходом гігономіки багато людей стали охоче та з ентузіазмом брати участь відразу в декількох робочих проектах. Завдяки підвищенню числа тимчасових працівників або альтернативної робочої сили в останнє десятиліття спостерігається загальне зростання зайнятості в США. Велика кількість таких працівників має кілька робочих місць.

Все більше людей сьогодні бажають мати не одну роботу, хоча відзначають, що це нелегко. Протягом останніх п’яти років ми опитали 48 людей, які одночасно ведуть від двох до шести проектів, щоб дізнатися про їхній досвід. Починаючи дослідження, ми припускали, що труднощі в основному будуть пов’язані з плануванням діяльності для врахування потреб усіх роботодавців і можливості зберегти до кінця тижня всі свої ресурси при виконанні декількох завдань. У ході п’ятирічного дослідження ми з’ясували, що такі труднощі дійсно існують, проте це лише верхівка айсберга.

За словами учасників дослідження, значні труднощі пов’язані з бажанням відчувати себе справжнім професіоналом, виконуючи різні робочі ролі, і прагненням продемонструвати це іншим людям. Професія надає ключовий вплив на самовизначення особистості, тому з кількома професіями часто мучаться питанням: «Хто ж я насправді, якщо виконую всі ці ролі?»

Базуючись на висновках дослідження, можемо дати три важливих поради працівникам, які хочуть побудувати кілька кар’єр, не втративши при цьому почуття власного «я».

Вибірково ставтеся до думок про себе. Принаймні, спочатку. Одне з головних випробувань для людей, які працюють на кількох роботах, — упереджене ставлення їхніх друзів і близьких. Впродовж тривалого часу наявність декількох робіт не вважалося нормою, тому багато хто не заохочує такий підхід, а іноді навіть зневажливо ставиться до нього. Деякі учасники опитувань повідомили, що через інтерес до декількох сфер діяльності їх називали «дилетантами», «незацікавленими» або говорили, що ті страждають від «кар’єрного синдрому дефіциту уваги».

Така критика може сильно похитнути вашу впевненість у собі, коли робите перші кроки в новій сфері. Спочатку потрібно уважно обрати тих людей, яким розповідати про свою додаткову роботу, а яким — ні. Звісно, вашій тітці поки не обов’язково знати про всі подробиці вашої різносторонньої кар’єри. Коли візьмете правильний курс, відчуєте кожну з ролей як важливу частину своєї особистості і будете впевнені, що добре виконуєте їх всі, то можна буде розповісти про свої починання ширшому колу знайомих.

Концентруйтеся на кожній роботі по окремо, поки не відчуєте впевненість, а потім зєднайте їх воєдино. Наявність декількох робіт може сильно стомлювати і виснажувати ваш розум. Саме тому важливо навчитися правильно розподіляти свою енергію. Як нам вдалося з’ясувати, спосіб розподілу з часом змінюється. На самому початку слід у кожній роботі бачити окрему роль, кожній з яких потрібно приділяти увагу. Визначте чіткі межі та намагайтеся задовольнити бажання кожного конкретного клієнта, досягнувши впевненості у кожній з ваших ролей і довівши їхнє право на існування. Придумайте особливі ритуали, які допоможуть вам включитися в роботу і не відволікатися на інші завдання.

Однак необхідність постійно підтримувати чітке та повне розділення робочих ролей згодом стане для вас тяжкою працею. Тому, навчившись відчувати грань між робочими ролями, почніть шукати те, що об’єднуватиме всі пункти в вашому резюме. Можливо, ви користуєтеся одним і тим же набором навичок, займаючись різними видами діяльності, або всі ваші професії належать до однієї галузі, або ж ви перед собою ставите одну і ту ж мету, виконуючи різні завдання.

Одна з учасниць нашого опитування уклала суть всіх своїх робочих проектів в одну фразу: «Я допомагаю жінкам». При цьому її діяльність пов’язана з абсолютно різними аспектами життя жінок (починаючи від здоров’я та закінчуючи питаннями успішної кар’єри). Інший учасник, який одночасно займається серйозною науковою роботою і коучингом, відповів так: «Я вчитель і фасилітатор».

Знайдіть спільне вашої різноманітної діяльності — так ви ніколи не втратите почуття взаємозв’язку між вашими робочими ролями та будете з легкістю перемикатися між ними. Таким чином, вкладаючи сили в одну справу, ви не обділите увагою інший аспект вашої кар’єри. І навіть навпаки, витрачаючи енергію на вдосконалення навичок, пошук потрібних зв’язків або нових способів досягнення цілей, ви отримаєте певні переваги.

Крім того, вам буде простіше пояснити тітоньці та іншим скептикам, які не розуміють нового підходу до роботи, як можна одночасно бути викладачем балету та адвокатом, або, наприклад, директором бюро ритуальних послуг, музикантом і ресторатором. «Ставтеся до кожної роботи як до частини одного цілого», — радить один із учасників дослідження.

Сприймайте себе так, наче у вас живе декілька особистостей (іноді дуже несхожих). Ті, що піднімаються відразу кількома кар’єрним драбинами, з часом починають дивитися на себе інакше. Вони не просто звикають вести багато справ одночасно. Це стає основою і позитивною характеристикою їхньої особистості.

Немає нічого поганого в тому, щоб мати декілька робіт, хоча така модель поведінки і виходить за рамки культурних норм. Після того як учасники нашого дослідження висловили цю думку, їм вдалося розкритися і побачити самих себе з іншого боку. Завдяки цьому ступінь автентичності їхньої роботи зросла. Іншими словами, багатогранність особистості стала ресурсом, який давав необхідні стимули для просування по декількох кар’єрних драбинах.

Підсумуємо: для людей із декількома кар’єрами бути «автентичним» не означає бути однаковим в різний час і за різних обставин. Поширена думка, що однаковість і є показником автентичності. Насправді у спробах зберігати однаковість ви створюєте перешкоду на шляху до автентичності. Людська сутність багатогранна, а виконання декількох видів діяльності дозволяє активувати та задіяти всі ці грані справжньої особистості людини.

Кріста, одна з наших учасниць, розповіла про найважливішу зміну у свідомості і про те, як це допомогло їй чіткіше побачити свій шлях до глибшого розуміння свого істинного «я» в процесі постійної трансформації професійних навичок.

«Пошук автентичності — динамічний процес. Не існує якогось одного незмінного «я», для якого просто потрібно знайти «потрібну роботу», немов підібравши елемент пазла. Ви поступово додаєте «автентичність» у своє життя, створюючи її в безперервному і постійно мінливому процесі», — пояснює вона. Неважливо скільки у вас робіт, одна або п’ять, ви зможете досягти вищих результатів, якщо сконцентруєтеся на стані автентичності, а не на процесі її досягнення.

Оригінал — B. Caza
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — Unsplash

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

3971 5

6 способів продуктивно провести свій вільний час

Лише найпродуктивніші з нас сприймають час тим, чим він дійсно є, — одним із наших найцінніших активів

31.05.2017 The Ukrainians
1012 5

Психологія думання vs психологія дії

Хочете дізнатися, хто ви такі? Не запитуйте. Дійте!

19.02.2018 The Ukrainians
1576 5

Хочете бути продуктивнішими у 2018 році? Робіть перерви

Потрібно перестати вважати показником успіху час, що присвячений роботі

26.12.2017 The Ukrainians

Популярні публікації

36586 11

Анна Петрова

Розмова із молодою підприємицею, засновниця та генеральною директоркою Startup Ukraine
02.07.2014 Юліана Паранько
63327 10

Сектант своєї справи

Як 16-річному українцеві вдалося заснувати стартап на півмільйона доларів і розпочати роботу у «вищій лізі» маркетингу
12.10.2016 Ярослав Назар
35973 6

22 риси істинного лідера

Ось що означає бути лідером: бажання іти далі, коли інші хочуть зупинитись
30.03.2017 The Ukrainians

Введіть слово, щоб почати